Kredyt mieszkaniowy i budowlany

Decyzja zaciągnięcia kredytu na zakup nieruchomości jest bardzo ważna i powinna być głęboko przeanalizowana, niezależnie od tego czy jest ono kupowane bezpośrednio czy poprzez agencję pośrednictwa nieruchomości. Porównanie propozycji oferowanych przez banki jest jedną z najskuteczniejszych metod wyboru. Najlepiej w takich sytuacjach jednak udać się do profesjonalnego doradcy finansowego, który odpowie na wszystkie trapiące nas pytania oraz udzieli odpowiednich wskazówek, tworząc symulację kredytową.

Kredyt mieszkaniowy może być przeznaczony na kupno mieszkania lub domu, budowę lub rozbudowę nieruchomości, nabycie praw własności, zmianę lokalu, spłatę podobnego kredytu w innym banku oraz inne potrzeby mieszkaniowe. Często oprócz zdolności kredytowej wymagany jest od kredytobiorcy tzw. wkład własny. Minimalny wynosi najczęściej 20 % wartości danej nieruchomości.

Przed otrzymaniem takiego kredytu bank sprawdzi naszą zdolność do jego pozyskania. Polega ona na ustaleniu, czy dany klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie finansowe w ustalonym przez obydwie strony terminie. Niektóre banki wymagają nawet dodatkowego ubezpieczenia kredytu. Wnioski o jego przyznanie warto złożyć w kilku bankach.

Najważniejszymi kryteriami przy wyborze banku są oprocentowanie, wybór waluty oraz wysokość rat spłaty. Przy tak wielkich kwotach na jakie udzielane są kredyty mieszkaniowe i budowlane każda setna procenta ma swoje znaczenie. Pożyczkę taką możemy zaciągnąć zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych takich jak frank szwajcarski, euro, dolar amerykański czy nawet jen japoński.