Kupno domu

Upodobania polskiego społeczeństwa w sprawie nieruchomości są podzielone. Jedni wolą wygodne dwu lub trzypokojowe ( w zależności od posiadanych środków finansowych) mieszkanie w bloku, drudzy z kolei nie wyobrażają sobie tam życia i decydują się na budowę lub kupno własnego domu. Zyskują na tym sprzedawcy działek pod zabudowę.

Obecnie ceny domów są mocno zróżnicowane. Zależy to przede wszystkim od lokalizacji, stanu, wieku domu oraz jego metrażu. Będąc już jego posiadaczem oczywiście nie musimy opłacać comiesięcznego czynszu – istnieje jednak sporo dodatkowych opłat, co sprawia, że koszty utrzymania domu niewiele różnią się od mieszkań. Jeżeli dom nie jest wyposażony w nowoczesną instalację centralnego ogrzewania, należy zaopatrzyć się w opał. Najczęściej wybieranymi surowcami w tej dziedzinie są węgiel oraz drzewo. Bardziej zamożna część społeczeństwa ma w swoich domach system ogrzewania podłogowego, jednak stosując je muszą liczyć się z o wiele wyższymi rachunkami za energie elektryczną. Dodatkowo do opłat w domu jednorodzinnym dochodzą jeszcze woda i ścieki (najczęściej w formie ryczałtu) oraz opłata za wywóz śmieci.

Kupno domu to proces bardzo skomplikowany i niejednokrotnie bywa najpoważniejszą inwestycją życiową dla wielu osób. W celu korzystnego wyboru należy zastanowić się jaki ma być jego rozmiar i lokalizacja oraz jakie środki finansowe jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć. Innymi ważnymi kryteriami w tej materii są : typ budynku, rok budowy, materiał budowy, liczba kondygnacji, powierzchnia użytkowa, mieszkalna i działkowa, uzbrojenie, stan instalacji, garaż oraz stan prawny takiej nieruchomości. Należy bowiem mieć pewność, że kupowany przez nas dom nie jest obciążony hipoteką.