Kupno i sprzedaż mieszkania

Zakup mieszkania jest niewątpliwie bardzo poważną i często długoterminową inwestycją. W naszym kraju zdobycie środków na jego kupno nie jest rzeczą łatwą, dlatego też klienci coraz częściej decydują się na nowe mieszkania z oferty deweloperów. Często zdarza się bowiem, że ich ceny są bardzo atrakcyjne. Jeszcze inni kupują nieruchomości od spółdzielni mieszkaniowych lub podczas transakcji bezpośrednich.

Aby wybrać odpowiednie mieszkanie spełniające podstawowe wymagania, należy wziąć pod uwagę lokalizację, rozkład pomieszczeń, stan instalacji sanitarnej, elektrycznej i gazowej, metraż oraz oczywiście ceny (całości mieszkania i czynszu). Nieruchomość staje się własnością danej osoby w momencie podpisania aktu notarialnego. Tylko ten dokument przenosi na kupującego prawo własności, niezależnie od tego czy jest to mieszkanie nowe, czy tez nabyte u innego właściciela.

Bardzo ważnym jest dokładne sprawdzenie wszystkich warunków umowy, a następnie jej zawarcie. Ceny nieruchomości w Polsce są niestety wciąż bardzo drogie w stosunku do średnich krajowych zarobków (średnio sięgają one kilkuset tysięcy złotych w zależności od ich wielkości) , dlatego też wybór i kupno takiego lokum należy bardzo dokładnie przeanalizować, biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy.

Mieszkania można sprzedawać na własną rękę lub z udziałem pośrednika, któremu po udanej transakcji sprzedający zobowiązany jest zapłacić odpowiednią prowizję. W internecie istnieje szereg specjalistycznych serwisów nieruchomości, gdzie agencje mieszkaniowe oraz sprzedawcy indywidualni zamieszczają swoje oferty. Klienci mają więc sporo możliwości na dotarcie do odpowiedniej osoby reprezentującej właściciela danej nieruchomości lub też samego sprzedającego. W wielu przypadkach istnieje możliwość negocjacji ceny mieszkania i ustalenia niezwykle ważnych dla obydwu stron zapisów w umowie kupna-sprzedaży.