Mieszkania deweloperskie

Nieruchomość kupowana na rynku pierwotnym to najczęściej mieszkanie w stanie deweloperskim. Oznacza to, że nabywca musi zadbać o jego wykończenie oraz wyposażenie wnętrza. W takim lokalu znajdują się jedynie okna (z parapetami lub bez nich), tynki, instalacje, wylewki, drzwi wewnętrzne oraz armatura. W niektórych przypadkach instalacje nie są rozprowadzone, co oznacza dla klienta dodatkowe koszty remontu i montażu przyłączy. Poza tym należy wykupić ubezpieczenie mieszkania.

Aby wybrać dobrego i godnego zaufania dewelopera należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Rzeczywistość i media co jakiś czas informują nas bowiem o nieuczciwych praktykach i oszustwach, będących ich dziełem. Kluczowymi mogą okazać się opinie poprzednich klientów takiej firmy. W tym celu doskonale posłuży nam internet oraz wywiad środowiskowy. Jeżeli jesteśmy już pewni, ze wybrany przez nas deweloper buduje mieszkania solidnie i na czas oraz nie podnosi cen w trakcie inwestycji, możemy zwrócić uwagę na inne elementy. Należą do nich : współpraca z bankiem, przynależność do organizacji branżowej (Polski Związek Firm Deweloperskich), posiadanie certyfikatu dewelopera wydanego przez Krajową Izbę Budownictwa oraz korzystanie z rachunku powierniczego. Ponadto deweloper zobowiązany jest do podpisywania umów ze swoimi klientami w formie aktu notarialnego.

Dewelopera można sprawdzić także w ewidencji działalności gospodarczej. Klient wraz z kupnem mieszkania deweloperskiego ma obowiązek otrzymać plan budowy danej nieruchomości oraz informacje na temat technologii wykorzystywanej przy jej budowaniu, ostatecznej ceny i terminie zakończenia inwestycji. Najlepiej jest, kiedy po otrzymaniu egzemplarza umowy skonsultujemy się z prawnikiem.