Rynek mieszkaniowy

Światowy kryzys gospodarczy w znacznym stopniu dotknął także rynek mieszkaniowy. Ceny mieszkań w Polsce na przemian rosły i malały. W ubiegłym roku deweloperzy często rozpoczynali nowe inwestycje, co spowodowało, iż ceny mieszkań spadały o kilka procent. W celu szybkiego się ich pozbycia agencje deweloperskie decydowały się na obniżki cen, kusząc tym samym potencjalnych klientów.

Realny spadek cen nieruchomości wpływa na łatwość zakupu przez przeciętnego nabywcę. Sytuacja przedstawia się bardzo różnie w poszczególnych segmentach rynku. Przykładowo właściciele mieszkań w blokach z wielkiej płyty mogą obawiać się przecen lokali. Jest to obecnie co trzecia nieruchomość sprzedawana na rynku wtórnym. Powoduje to ich niska cena, a taki zakup jest bardzo atrakcyjny dla nabywców korzystających z kredytu z dofinansowaniem.

W Polsce wciąż najlepiej sprzedają się mieszkania dwupokojowe. To właśnie w tym segmencie należy spodziewać się wzrostów cen. W szczególności dotyczy to lokali z korzystnym umiejscowieniem oraz relatywnie niewielkim metrażem. Mieszkania trzy lub czteropokojowe Zarówno jedno , jak i dwupoziomowe) o dużej powierzchni użytkowej z roku na rok tracą na wartości. Powodem są oczywiście zbyt wygórowane ceny za metr kwadratowy. Jak wynika z szacunków, tylko około 5 % nabywców jest zdecydowana na zakup mieszkania tego typu na rynku wtórnym.

Wzmożony ruch na rynku nieruchomości skutkuje coraz mniejszym zakresem możliwości w kwestii negocjacji ceny sprzedaży lokalu na rynku wtórnym. Wyniki z ostatniego roku dowodzą, iż wyniki negocjacji były mniej korzystne dla kupujących. Średnio wynosiły one około 3 % ceny wyjściowej.