Wynajem mieszkań

Najgorętszym okresem na rynku nieruchomości i wynajmu mieszkań jest przełom września i października. Dzieje się tak głównie za sprawą szukających lokum studentów, dlatego też im bliżej inauguracji nowego roku akademickiego, tym mniejsza jest liczba atrakcyjnych ofert wynajmu mieszkania.

Wynajmując mieszkanie musimy liczyć się z tym, że oprócz stałych opłat takich jak czynsz i rachunki za gaz , prąd czy internet, przyjdzie nam co miesiąc opłacać tzw. odstępne. Są to pieniądze dla właściciela lokalu, które wynajmujący zobowiązuje mu się wypłacać w zamian za możliwość użytkowania mieszkania. Najczęściej obydwie strony z góry ustalają łączną kwotę wynajmu, spisując wszystko w umowie. Należy dodać, iż jest to bardzo ważny dokument w takim przypadku.

W rankingu polskich miast, dotyczącego wynajmowanych mieszkań wciąż przoduje Warszawa. Średnia cena metra kwadratowego do wynajmu w tym mieście wynosi 48 złotych. Zaraz po stolicy plasują się odpowiednio : Kraków, Wrocław, Poznań i Sopot. Dla wielu osób takie koszty są bardzo wysokie, bowiem stawki wynagrodzeń i stypendiów w znakomitej większości przypadków są nieadekwatne do kosztów życia w większych miastach.

Po podpisaniu umowy wynajmu należy przeprowadzić ekspertyzę stanu mieszkania i wpłacić właścicielowi kaucje na poczet przyszłych napraw (tylko w przypadku szkód wyrządzonych przez wynajmującego) w wysokości dwukrotnego czynszu. Kwota ta nie jest z góry narzucona, więc istnieje możliwość negocjacji. Bardzo istotnym jest, aby zalegalizować umowę wynajmu w biurze rejestracyjnym. Wynajmujący ma obowiązek zrobić to w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy.